Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

dzielnica

osiedle

Akademicka, Andrzejowska, Asnyka, Banacha, Barska, Baśniowa, Białobrzeska (od nr 17 i od nr 22), Bitwy Warszawskiej 1920r., Brwinowska, Chotomowska, Częstochowska, Daleka, Dorotowska, Drobiazg, Filtrowa, Glogera, Grójecka, Grzymały (właściwie: M.Sokołowskiego "Grzymały"), Hoffmanowej, Joteyki, Kaliska, Kołosa, Kopińska, Korzeniowskiego, Lelechowska, Mianowskiego, Miecznikowa, Mochnackiego, Niemcewicza, Odrzykońska, Pasteura, Poniecka, Przemyska, Radomska, Rapackiego, Raszyńska, Rokosowska, Sękocińska, Siewierska, Skłodowskiej-Curie, Słupecka, Spiska, Supińskiego, Szczęśliwicka (do nr 35 i do nr 48), Szujskiego, Tarczyńska, Węgierska, Winnicka, Wolnej Wszechnicy, Zapolskiej, pl.Zawiszy.

 

 

Uliczka łącząca ulicę Andrzeja Krzyckiego z Raszyńską - jej przedłużenie w kierunku wschodnim to ul. Jana Dantyszka.

Patron ulicy to Wincenty Rapacki (1840-1924) znakomity aktor scen warszawskich związany głównie z teatrem "Rozmaitości". Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim kw.A, rz. IV. (szczegóły - poniżej)

 

 O Wincentym Rapackim ciekawie pisał Olgierd Budrewicz - m.in. w cyklu Sagi Warszawskie: "Klan Rapackich" w formie felietonu (tygodnik "Stolica" - nr 37 z 11 września 1966 r.).

"...Jeden z największych aktorów w dziejach polskiego teatru urodził się (1840) w Lipnie na Mazowszu. Wcześnie osierocony przez matkę, a źle traktowany przez macochę, uciekł do Warszawy. Krótko uczęszczał na aktorskie kursy. Zaangażowany do teatru wędrownego, debiutuje na scenie w dalekich Druskiennikach. Potem — tułaczka po teatrzykach prowincjonalnych południowej Polski, w końcu występ w teatrze w Krakowie i od razu sukces. W roku 1869 — prawdziwy triumf na pierwszej scenie polskiej, w warszawskich „Rozmaitościach", i entuzjastyczna recenzja Sienkiewicza za rolę Caussade'a w „Naszych najserdeczniejszych". W Warszawie królował Rapacki aż do śmierci (1924).
Wincenty Rapacki był — po Jasińskim — pierwszym wielkim realistą na polskiej scenie. Dał początek szkole naturalności w grze aktorskiej, zerwał z deklamatorstwem i patosem. Był też pierwszym polskim artystą teatralnym, który podniósł charakteryzację do rangi sztuki; zmieniał się z roli na rolę tak dokładnie, portretował się tak różnorako, że w końcu publiczność zażądała, by Rapacki pokazał jak naprawdę wygląda. Był to rok 1869.
Ten człowiek magicznych przeobrażeń, aktor tysiąca twarzy, był w życiu prywatnym postacią jak najbardziej jednoznaczną.
Był ciepły, dobroduszny, krewki, kategoryczny, zasadniczy, uczciwy, świetnie zorganizowany. Takim był w domu, za kulisami, a także przy stoliku u Lourse'a, gdzie przed obiadem zbierało się grono starszych panów, zwane potocznie „Złotym ulem".

Stateczność charakteru Wincentego sprawiła, że bardzo prędko zaczęto go nazywać „Starym". Patriarchalność przylgnęła do niego na dobre z chwilą pojawienia się na arenie zawodowej Wincentego — syna, również człowieka sceny (1864-1944).
Wincenty Rapacki — ojciec był także pisarzem, myślicielem, publicystą. Napisał m. in. dramat „Wit Stwosz" i książkę „Sto lat sceny polskiej w Warszawie". Prowadził też — o czym mało kto wie — pamiętnik. Był jedynym bodaj aktorem, który pisał prywatne recenzje z własnych występów; niezwykle surowy wobec samego siebie, przeprowadzał szczegółowe analizy każdej sceny; np. z postaci króla w „Mazepie" (gdzie występował obok Modrzejewskiej) był bardzo długo niezadowolony.
„Starego" Rapackiego wolno więc uważać za głowę całego artystycznego klanu. Żonaty był z Józefiną Hofman koleżanką z teatru, miał pięcioro dzieci: Honoratę (aktorkę), Wincentego (aktora i kompozytora), Józefa (artystę-malarza), Różę (artystkę-śpiewaczkę) i Wiktora (skrzypka Filharmonii i Opery Warszawskiej)."

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK