Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

park ARKADIA

Park ARKADIA zajmuje powierzchnię ok. 11 hektarów, od 1965 r. jest wpisany do rejestru zabytków -uściślenie granic w 2006 r. To dawna posiadłość Wierzbno położona na północ od Królikarni. Historia założenia parkowego na tych terenach sięga roku 1680, kiedy to Stanisław Herakliusz Lubomirski zbudował tu otoczony ogrodem pałacyk wg projektu Tylmana z Gameren i nazwał go Arkadią. Od roku 1720 tereny te znajdowały się w rękach króla Augusta II Sasa, który wykupił je ze względu na źródła, które miały zasilać w wodę kanały w późniejszych Łazienkach. Pałacyk oraz założenie ogrodowe nie przetrwały do naszych czasów. Pałac przed powstaniem listopadowym był własnością podpułkownika Józefa Sowińskiego, późniejszego generała wysławionego w 1831 r. obroną reduty na Woli. W roku 1840 pałacyk wydzierżawił doktor Ludwik Sauvan i urządził tu zakład wodoleczniczy, gdzie leczył kuracjuszy przy pomocy leczniczych źródeł wody. Wierzbno zamieniło się wówczas w uzdrowisko, a w pobliżu pałacu zbudowano kilka willi zupełnie jak w Ciechocinku. Dziś po pałacu nie ma śladu – został zniszczony w czasie II wojny światowej. Park obecnie służy mieszkańcom jako miejsce spacerów i wypoczynku. Znajdują się tu: Staw Arkadia, Stawy Pod Królikarnią oraz plac zabaw dla dzieci.
Teren parku Arkadia został objęty ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Arkadia" na mocy uchwały Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 10 lipca 2008 roku.

wg Wikipedii., oraz stron pt. Zielona Warszawa

 

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK