Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

Królikarnia i park rzeźby

Królikarnia zawdzięcza swoją nazwę czasom saskim, kiedy urządzono tu zwierzyniec i modnym wówczas zwyczajem polowano na króliki.
Pałac zbudowany został w latach 80-tych XVIII wieku przez Karola Thomatisa hrabiego de Valery, według projektu Dominika Merliniego.
Pierwszy właściciel Królikarni, mediolańczyk, "direktor spektaklów" na dworze Stanisława Augusta, znany był z zamiłowania do gry w karty.  "Dopasował do niej umiejętnie cały swój tryb życia: od południa jeździł z wizytami, zjadał obiady proszone, a całe noce grywał..."
Organizował też wystawne przyjęcia. Pożyczał pieniądze królowi na rachunek i z tych należności wyrobił sobie u króla pensję dożywotnią..
Za sprawą Thomatisa na terenie Królikarni znalazły się: browar, cegielnia, karczma, młyn i stodoła, a także położona na zboczu wąwozu kuchnia, w której w wieku XIX znajdowała się biblioteka.
W 1816 r. Królikarnię nabył Michał Hieronim Radziwiłł, a w 1849 r., kupił ją Ksawery Pustowski, sławni kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki.

W 1879 r. Królikarnia padła ofiarą pożaru, który - jak pisał Tygodnik Ilustrowany - "wybuchnął tak gwałtownie, iż wszelki ratunek okazał się niemożliwym. Śliczny budynek, którego wnętrze zdobiło mnóstwo dzieł sztuki [...] stoi dziś w szczątkach, sczerniałych od ognia, smutnych jak każda ruina." Dokonana przez Pusłowskicti odbudowa Królikarni była jednym z pionierskich dokonań w dziejach polskiego konserwatorstwa. 
W 1889 r. Królikarnia przeszła na własność Marty hr. Krasińskiej.
W 1939 r. oraz w 1944 r. podczas walk Powstania Warszawskiego, pałac został ponownie zniszczony. Decyzja o odbudowie z przeznaczeniem na zbiory rzeźb Xawerego Dunikowskiego zapadła w 1948 r. Miały się tu również znaleźć mieszkanie i pracownia artysty, jednak odbudowę ukończono dopiero w 1965 r., w rok po śmierci Dunikowskiego.
W zabytkowym parku, podobnie jak w całej Królikarni, historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu drzew i krzewów tworzymy Park Rzeźby, w którym prezentujemy wybrane prace z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Jeśli przychodzą Państwo do Królikarni z dziećmi prosimy nie zabraniać im dotykania rzeźb, ale jednocześnie prosimy o szacunek dla samych rzeźb i dbałość o to, aby ich nie uszkodzić. Pomiędzy ulicą Puławską a mostkiem prowadzącym do centralnej części parku umieściliśmy Parking Sztuki. Na nim artyści, spełniający warunki Regulaminu Parkingowego, mogą zaparkować swoje prace.
Wyremontowaliśmy budynek dawnej kuchni pałacowej przez kilkadziesiąt lat niedostępny nie tylko dla zwiedzających, ale nawet dla potrzeb magazynowych. W przyszłości mamy zamiar połączyć budynek z pałacem wykorzystując w tym celu przestrzeń podziemną. W Królikarni organizujemy wystawy, koncerty, spektakle, spotkania, konferencje, pokazy filmowe i imprezy plenerowe, Szczególne znaczenie mają dla nas prace związane z działalnością Xawerego Dunikowskiego i udostępnianiem jego twórczości znajdującej się w naszych zbiorach.

(tekst podajemy za tablicą informacyjną)


Rzeźby Xawerego Dunikowskiego z serii Głowy Wawelskie - cykl II


Mikołaj Rej


Jarosław Dąbrowski


Helena Modrzejewska


Klemens Janicki


Eliza Orzeszkowa


Stanisław Staszic


Hugo Kołłątaj


Olga Boznańska


Stanisław Wyspiański


Jan Kochanowski


głowa Władysława Jagiełły - jedna z wersji rzeźby Stanisława Ostrowskiego


na pierwszym planie Ernest Hemingway w granicie - Alfonsa Karnego


widok od frontu


widok pałacu od strony skarpy


park pełen jest tajemniczych jarów, ścieżek, idealny na spokojne spacery

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK